U11 Boys RULES

    1. All games to be 7-a-side with a maximum squad size of 16 players.
    2. All players to get a minimum playing time of 25 minutes 
    3. Games 25 min a side played with a retreat line & side-line throw ins. 
    4. Goal sizes 2m x 5m
  1. After one round of games the competition will move to top 4 four/ bottom 4 for the last three games. 
  2. Games to be played to PDP rules.
  3. No referees.
  4. Games involving two clubs to be played side by side where possible
  5. Any queries please contact U11 Co-ordinator Colm McLoughlin 0879348441
  6. Once a team takes a 5 goal lead on their opposition, the opposition team will be allowed bring on an extra player. Once the margin falls to 4 goals then that player is withdrawn. We do not want to see 10 Nil score lines at this age group !!!

 

Group A. Group B.
1. Fenit Samphires (Green)

2. LB Rovers A

3. Park FC A

4. Tralee Dynamos A

5. Listowel Celtic A

6. Camp Juniors

7. Listowel Celtic B

8. Park FC B

1. Fenit Samphires (White)

2. LB Rovers B

3. Park FC C

4. Park FC D

5. Tralee Dynamos B

6. Listowel Celtic C

7. Listowel Celtic D

8. Ballyhar Dynamos

Group C. Group D.
1. Inter Kenmare A

2. Killarney Celtic White

3. Mastergeeha FC

4. Killorglin AFC A

5. Castleisland AFC A

6. Castleisland AFC B

7. Dingle Bay Rovers A

8. MEK A

1. Inter Kenmare B

2. Killarney Celtic Green

3. Killorglin AFC B

4. Castleisland AFC C

5. Castleisland AFC D

6. Dingle Bay Rovers B

7. MEK B

8. Iveragh Utd.

 

PRO & COORDINATOR CONTACT LIST

 

PRO PADRAIG HARNETT 0879878983
U11 COORDINATOR COLM MCLOUGHLIN 0879348441

 

SECRETARIES CONTACT LIST

CLUB NAME PHONE
BALLYHAR ANTHONY MCKENNA 0863910205

nthnymckenna@yahoo.ie

BALLYHEIGUE JOHN KEANE 0879723494

Jkeane077@hotmail.com

CAMP DECLAN CHAMBERS 087 821 4456

campjuniorssoccerclub@gmail.com

CASTLEISLAND AFC BRID DEVANE 0863263257

bridmdevane@gmail.com

DINGLE BAY ROVERS DAMIEN FOLEY 0863816277
FENIT SAMPHIRES HAZEL KELLY 0872256439
INTER KENMARE MIKE GAVIN 0872281992

Michaelcgalvin@icloud.com

IVERAGH UTD MIKE O SHEA (Chair)

JOHN SUGRUE (Sec)

Michaeloshea1200@gmail.com

sugruejohn@gmail.com

KILLARNEY ATHLETIC Martin muldoon 0831229008

Mgm192428@gmail.com

KILLARNEY CELTIC HELEN CLANCY  secretary@killarneyceltic.ie
KILLORGLIN AFC MARIE CROWLEY 0879148679

koafcsecretary@gmail.com

LB ROVERS EOIN O MAHONY 0872254837

Eomahony76@gmail.com

LISTOWEL CELTIC MIKE CAHILL Mikecahill38@gmail.com
MASTERGEEHA  TADHG BROSNAN 0864098405

tadhgbrosnan@hotmail.com

MEK PAT MURPHY 0877943220

Meksecretary@gmail.com

ST BRENDAN’S PARK COLM MCLOUGHLIN 0879348441

Colmmcloughlin61@gmail.com

TRALEE DYNAMOS HELEN KERINS  Hkerins1@gmail.com

 

 

U11 Fixtures.

Group A.

Round 1.

Fenit Samphires (Green) v LB Rovers A

Park FC A v Listowel Celtic A

Park FC B v Listowel Celtic B

Tralee Dynamos A v Camp Juniors

 

Round 2.

LB Rovers A v Tralee Dynamos A

Listowel Celtic A v Park FC B

Listowel Celtic B v Park FC A

Camp Juniors v Fenit Samphires (Green)

 

Group B.

Round 1.

Fenit Samphires (White) v LB Rovers B

Park FC C v Listowel Celtic C

Park FC D v Listowel Celtic D

Tralee Dynamos B v Ballyhar Dynamos

 

Round 2.

LB Rovers B v Tralee Dynamos B

Listowel Celtic C v Park FC D

Listowel Celtic D v Park FC C

Ballyhar Dynamos v Fenit Samphires (White)

 

Group C.

Round 1.

Inter Kenmare A v Killarney Celtic White

Mastergeeha FC v Killorglin FC A

Castleisland AFC A v Dingle Bay Rovers A

Castleisland AFC B v MEK A

 

Round 2.

Killarney Celtic White v Mastergeeha FC

Killorglin AFC A v Castleisland AFC A

Dingle Bay Rovers A v Castleisland AFC B

MEK A v Inter Kenmare A

 

Group D.

Round 1.

Inter Kenmare B v Killarney Celtic Green

Killorglin AFC B v Iveragh Utd.

Castleisland AFC C v Dingle Bay Rovers B

Castleisland AFC D v MEK B

 

Round 2.

Killarney Celtic Green v Killorglin AFC B

Iveragh Utd v Castleisland AFC C

Dingle Bay Rovers B v Castleisland AFC D

MEK B v Inter Kenmare B